Dün ve Bugün


Derneğimiz, Haziran 2008 yılında birbirini uzun yıllardan beri tanıyan yakın bir arkadaş çevresi içinde, güven ve özveriyle Yakamoz Sosyal Yardımlaşma Derneği adı altında kurulmuştur. İlk çalışmalarımızın bizi bugün getirdiği yer oldukça mutluluk vericidir. Yardımlaşma adına kendi egolarımızdan tamamen uzaklaşıp, yakamoz topluluğu olarak ailelere erzak, öğrencilere eğitim bursu, hastalara doktor, çocuklara ayakkabı gibi desteklerde bulunduk. İlk işimiz ihtiyaç sahibi ve yardıma muhtaç kesimi araştırmak, bulmak yerinde tespit edip, öncelikli gereksinimlerini karşılayabilmekti. 

Bunun için yardım toplama faaliyetleri düzenlemeye, yardım etmek isteyip ihtiyaçlıyı bulamayanları bir araya getirmeye, üye sayımızı arttırmaya, yakamozlarımızın değmesiyle yeni yakamozlar oluşturmaya başladık. Dernek faaliyetlerimizi düzenlediğimiz gecelerde, yemekli toplantılarımızda, kermeslerimizde, tiyatro, kültürel gezi gibi organizasyonlarda anlattık. 

Gönüllüleri ihtiyaç sahibi ailelerle buluşturduk, burs vermek isteyenlere burs almak isteyen gençlerimizin listesini gösterdik. Her türlü teknik araç, gereç, demirbaş, kuru gıda, kırtasiye, giyim vb. malzeme yardımlarını kabul ettik ve ihtiyaçlılara dağıttık.

Türkiye genelinde bize mail atan yüce gönüllü öğretmenlerimizin çağrılarına cevap verdik, Kars’ta derslik, pek çok ilköğretim okuluna kütüphane yaptırdık, projeksiyon, bilgisayar, kırtasiye, giyim, ayakkabı ihtiyaçlarını karşıladık. Ziyaretlerine gittik, onların mutluluğunu ve sevgi dolu yüzlerini yakından görebildik.

2016 yılında eğitimi vurgulamak amaçlı isim ve logo değişikliği yaptık. Yakamoz Eğitim ve Yardımlaşma Derneği adı altında çalışmalarımıza devam ediyoruz.Kuruluşumuzdan bugüne 60 aileden eleyip destek vermeyi sürdürdüğümüz 12 ailemizin maddi ve manevi olarak yanlarındayız.Eğitimin her şeyin başı olduğunu düşünerek, eğitim odaklı ilerlediğimiz bu yolda öğrencilerimizin tüm eğitim ve öğretim hayatlarına destek vermeye de devam edeceğiz.Okullara kütüphane, kütüphanelere kitap, çocuklarımıza bir burs ve gelecek sunmaya devam ederken gelin el ele verip birer yakamoz olalım.